Łuszczyca jest poważną chorobą może dotyczyć także skóry głowy i która ma charakter nawrotowy. Z jednej więc strony ważne jest, aby odpowiednio pielęgnować skórę w momencie, kiedy problem jest nasilony, ale też równie istotne jest, aby przeciwdziałać nawrotom choroby. Dlatego też w momencie, kiedy wiemy, że problem łuszczycy nas dotyczy, najlepszy rozwiązaniem jest bycie pod stałą opieką specjalisty. Może to być lekarz dermatolog czy trycholog. W jaki sposób można leczyć łuszczycę i jak dbać o chorą skórę?

Właściwa pielęgnacja skóry głowy to podstawa

Odpowiedź może dać nam trychologia w momencie, kiedy problem łuszczycy koncentruje się na skórze głowy. Pierwszym zadaniem jest odpowiednia jej diagnostyka, którą można wykonać poprzez trichoskopię, czyli badanie skóry głowy w dużym powiększeniu. Podczas tego badania będziemy widzieć, jak bardzo nasilony jest problem, a dzięki temu będziemy mogli zaplanować, w którym kierunku powinien podążać proces leczenia. Osoby chorujące na łuszczycę z pewnością powinny stosować specjalne dermokosmetyki, a także leki dopasowane do ich problemu. Trychologia daje także możliwość stosowania specjalistycznych zabiegów, których skuteczność jest naprawdę wysoka.

Jakie zabiegi warto wziąć pod uwagę i dlaczego są one korzystne?

Przede wszystkim będą to zabiegi minimalizujące objawy łuszczycy poprzez fakt, że będą w stanie przyspieszyć proces regeneracji skóry głowy. Mogą one także pomagać w usuwaniu nadmiaru łuski na skórze. Dodatkowo, zabiegi trychologiczne mają za zadanie odpowiednio nawilżyć skórę a także pozbyć się nadmiernej ilości złuszczającego się naskórka tak, aby przywrócić skórze równowagę. Jednocześnie, powinny to być zabiegi łagodne, dobrze dopasowane właśnie do tej choroby. Na pewno nie warto bagatelizować stosowania profilaktyki zmian łuszczycowych. Bardzo ważne jest, aby cały czas dbać o skórę tak, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy łuski będą już bardzo mocno widoczne.

https://centrumzdrowegowlosa.pl/

Co jeszcze warto wiedzieć na temat łuszczycy?

W minimalizowaniu objawów łuszczycy sprawdzą się naświetlania LED, które stosuje się także w innych chorobach dermatologicznych, na przykład w atopowym zapaleniu skóry głowy. Warunkiem jest jednak to, aby przeprowadzać je regularnie. Pamiętajmy, że istotą tej choroby jest to, że naskórek dzieli się już co około 4 dni zamiast co około 30 dni, co prowadzi do powstawania zlewnych ognisk i powstawania zmian, które wyglądem przypominają łuski. W przypadku terapii światłoczułych nie zawsze będzie można stosować wszystkie leki podawane bezpośrednio na skórę i tutaj konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Na tę chorobę wpływają zarówno czynniki związane ze środowiskiem i trybem życia, jak i mogą wpływać czynniki genetyczne. Trzeba więc w odpowiedni sposób o siebie dbać zachowując w tym odpowiednią regularność.