Zamiatarki są takim sprzętem, który ma bardzo wiele zastosowań. Można powiedzieć, że przede wszystkim służą one do regularnego oczyszczania powierzchni. Mniejsze, ręczne modele zamiatarek mogą służyć do oczyszczania powierzchni wewnątrz budynków. Osobną kategorię stanowią zamiatarki samojezdne, które są większe i które są osobnymi pojazdami, które mogą poruszać się w przestrzeni miejskiej. Tego rodzaju zamiatarki pierwotnie zostały zaprojektowane na bazie podwozia samochodu ciężarowego. Dlatego też wiele ich modeli jest duża i bardzo masywna. Ważną kategorią zamiatarek drogowych są modele kompaktowe, o niewielkiej masie oraz o mniejszych rozmiarach. Te modele najczęściej oczyszczają centra miast.

Ważne elementy wyposażenia- szczotki obrotowe

W przypadku zamiatarek najważniejsze jest to, na jakie wyposażenie można liczyć, gdyż to one pozwala w odpowiedni sposób oczyszczać teren. Dlatego też w momencie, kiedy konieczna jest naprawa zamiatarek, najlepiej wybrać serwis, który się w tym specjalizuje. Sama naprawa zamiatarek może obejmować także serwis wyposażenia maszyny.

Tym, co wyróżnia zamiatarkę drogową na tle innych pojazdów to obecność specjalnych, obrotowych szczotek. To z ich wykorzystaniem wykonywane jest regularnie zamiatanie poboczy, chodników, drogi, placów zabaw czy też przystanków autobusowych. Niektóre modele zamiatarek dodatkowo posiadają specjalne zraszacze. Są one odpowiedzialne za zraszanie szczotek obrotowych podczas ich pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca szczotek obrotowych nie powoduje dodatkowego unoszenia się kurzu oraz pyłu. Najnowocześniejsze zamiatarki o praktycznym i przemyślanym wyposażeniu można znaleźć poprzez stronę przedsiębiorstwa Terberg Matec. Tam też zaprezentowane zostały zamiatarki, które są wyposażone w napęd elektryczny- jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, jakie jest dostępne.

Usuwanie mniejszych odpadów i różnego rodzaju zanieczyszczeń

Zadaniem szczotek obrotowych jest zamiatanie powierzchni, a także unoszenie mniejszych odpadów czy też pozostałości rozmaitych kruszyw- piasku lub też żwiru. Zaraz obok szczotek obrotowych działa specjalna rura ssąca, której zadaniem jest zasysanie zanieczyszczeń i odpadów, które zostały poderwane przez ruch szczotek. Następnie, wszelkie zanieczyszczenia lądują w kontenerze na odpady, który znajduje się na wyposażeniu każdej zamiatarki.

Usuwanie ciekłych zanieczyszczeń, a także zaschniętych plam jest możliwe z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. Taka myjka również obowiązkowo powinna znaleźć się na wyposażeniu każdej zamiatarki.