Jednym z popularniejszych zastosowań keramzytu jest wykorzystanie go jako izolatora. Okazuje się, że w wielu przypadkach może on stanowić sensowny zamiennik za wełnę mineralną, piankę PUR czy styropian. Wszystko dzięki temu, że keramzyt poprzez proces wypalania zyskuje bardzo dobre właściwości izolacyjne, które sprawiają, że można go wykorzystywać do ocieplenia ścian, stropów czy podpiwniczeń.

Istotną cechą jest to, że można go stosować poniżej poziomu gruntu. W tym kontekście warto zauważyć także, że keramzyt jest materiałem bardzo wytrzymałym. Można go używać wielokrotnie, jeśli tylko zastosowano go w sposób umożliwiający jego odzysk. Z powodzeniem można zastosować wszędzie tam, gdzie jest duża wilgoć. Doskonale radzi sobie z wodą i w żaden sposób nie niszczeje pod jej wpływem.  Keramzyt można zamówić jako lekkie kruszywo ceramiczne, które jest drobnoziarniste, średnioziarniste bądź też gruboziarniste.

Najważniejsze cechy charakterystyczne, które wyróżniają keramzyt izolacyjny

Chcąc wykorzystać właśnie keramzyt do swojego projektu można zamówić go w postaci workowanej w opakowaniach bądź też w specjalnych workach typu big bag ze strony przedsiębiorstwa Leca® KERAMZYT. Alternatywą jest zamówienie kruszcu w formie sypkiej. Jednakże, nie we wszystkich projektach się to sprawdzi. Forma sypka może być odpowiednia do wysypania jako izolator posadzki osadzonej bezpośrednio na gruncie. Natomiast w przypadku, kiedy chcielibyśmy ocieplić ściany czy też stropy, zaleca się układanie naprzemienne worków keramzytu odpowiedniej grubości w specjalnie wykonanej do tego celu obudowie.

Do najważniejszych cech które wyróżniają materiał od Leca® KERAMZYT przede wszystkim należy to, że jest to kruszywo porowate, bardzo lekkie, całkowicie mrozoodporne oraz niepalne. Na pewno bardzo istotną informacją jest to, że keramzyt jest produkowany z całkowicie naturalnego surowca, który jest pozyskiwany chociażby ze złóż, jakie znajdują się na terenie naszego kraju. Cały proces technologiczny jego wytwarzania to wypalenie gliny w piecu obrotowych, w którym panuje bardzo wysoka temperatura. Każdy produkt jest sprawdzany pod kątem tego, jaką frakcję posiadają kulki, jaką posiada on gęstość nasypową w stanie luźnym, jaki wyróżnia go współczynnik przenikania ciepła oraz jaką reakcję na ogień wykazuje poprzez określenie odpowiedniej klasy niepalności.

Czy materiał można kupić i magazynować wcześniej?

Mając w głowie pewien projekt do realizacji możemy chcieć zakupić taki materiał odpowiednio wcześniej. Warto jednak wiedzieć o tym, że keramzyt w workach nie powinno się składować dłużej niż 3 miesiące czasu, a keramzyt w big bagach dłużej niż 6 miesięcy. W szczególności nie powinno się przechowywać worków keramzytowych w wyjątkowo nasłonecznionych miejscach, ponieważ wpływa to dość istotnie na wytrzymałość opakowania, w którym materiał ten się znajduje. To, co istotne i co na pewno warto wiedzieć to fakt, że keramzyt jest materiałem, który dość mocno się pyli. Dlatego też podczas noszenia czy już zastosowania go do konkretnego projektu konieczna jest ochrona na oczy oraz na drogi oddechowe.