Kolory, jakie stosujemy w naszych wnętrzach mają ogromny wpływ na to, jaki charakter mają później te wnętrza, na to, jak się w nich czujemy i na to, w jaki sposób je odbieramy. Na to, jak prezentują się wybrane przez nas kolory w pomieszczeniu spory wpływ ma także ilość naturalnego światła dziennego, jaka dociera do wnętrza. Zimne kolory mogą zupełnie inaczej prezentować się w słonecznym salonie, a inaczej w pokoju znacznie ciemniejszym, zlokalizowanym od północnej strony. Połączenia barw ciepłych i zimnych dają ogólne wrażenie, jakie wywiera na nas pomieszczenie, którego próg właśnie przekroczyliśmy. Na jakie kolory postawić we własnym wnętrzu i jakie jest znaczenie kolorów w projektowaniu wnętrz?

Klasyka i elegancja, czyli kolory, które są neutralne

To kolory uznawane za bezpieczne, które stanowią doskonałe tło dla każdej stylizacji, dlatego też tak często wprowadzamy je do swoich wnętrz. Pierwszym takim kolorem jest czerń, która kojarzy się z elegancją, charakterem i luksusem. Z pewnością warto zastosować czarne dodatki we wnętrzu, w którym chcemy, aby było na swój sposób elegancko lub też tam, gdzie zależy nam na zbudowaniu kontrastu.

Analogicznie- warto stosować kolor biały, który jest doskonałym tłem dla innych barw i podstawą kompozycji. Symbolizuje prostotę, minimalizm, elegancję i nowoczesność, a dodatkowo sprawia, że wnętrza są bardziej przestronne i lepiej doświetlone. Biel jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się w absolutnie każdej stylizacji, w każdym zestawieniu i w każdym pomieszczeniu.

Na swój sposób do uniwersalnych i klasycznych kolorów można również zaliczyć beże i brązy. Warto mieć to na uwadze wybierając meble do salonu. Zdecydowanie najlepiej prezentują się meble z naturalnym rysunkiem drewna, które ma delikatny połysk i które wprost zachwyca swoją fakturą. Drewniane meble to kwintesencja jakości, klasyki i dobrego smaku. To też zwrot w kierunku natury i ekologii.

A co z innymi kolorami? Znaczenie kolorów w projektowaniu wnętrz jest ogromne

Najczęściej jednak chcemy do wnętrza wprowadzić także inne kolory, które je ożywią i dodadzą mu energii. Jeśli zależy nam na tym, aby zaprojektowana przez nas przestrzeń była wesoła, energetyczna i aby kojarzyła się nam z czymś radosnym- warto wprowadzić do wnętrza takie kolory jak żółć lub też pomarańcz. Pamiętajmy jednak o tym, że kolory te są bardzo intensywne, dlatego też nie poleca się ich stosować w nadmiarze, gdyż mogą być męczące. Podobnie wygląda sytuacja z kolorem czerwonym, który wywołuje silne i skrajne emocje, może pobudzać nasz apetyt, dodawać nam energii i jednocześnie- wywoływać zmęczenie, rozdrażnienie czy też irytację.

Przyjemnymi i spokojnymi dla oka kolorami jest zieleń oraz kolor niebieski wraz ze wszystkimi swoimi odcieniami. Niebieski kojarzy się z niezawodnością, a także spokojem, a zielony stanowi bezpośrednie odwołanie do harmonii i natury. To doskonałe kolory do wykorzystania w każdym pokoju dziennym. Tymczasem, ciekawe może być zastosowanie koloru różowego, który kojarzy się z czymś delikatnym, kobiecym i subtelnym.