Kwiaty znaczą zdecydowanie więcej, niż mogłoby nam się wydawać. Różne odmiany i kolory posiadają swoje unikalne symboliki. Niektóre z nich są bardziej znane, inne mniej. Zdecydowanie jednak warto o nich wiedzieć, chociażby po to, aby przypadkiem pewnego dnia nie popełnić fatalnego faux pas. Nawet jeśli wydaje nam się, że takie rzeczy nas nie dotyczą, bo mamy luźne podejście do wielu kwestii, to pamiętajmy, że w życiu przydarzyć nam się mogą różne okazje, w których trakcie obecne będą kwiaty i osoby, które być może lepiej znają się na tego typu sprawach.

Znaczenie kwiatów – czy zawsze takie znaczące?

Nie każda sytuacja wymaga od nas szczególnego przejmowania się symboliką kwiatów, ich kolorów i odmian. Jeśli wręczamy bukiet osobie, którą dobrze znamy i wiemy, że ma ona luźne podejście do tego typu spraw, to najprawdopodobniej nie musimy zadawać sobie trudu sprawdzania symboliki poszczególnych roślin. Często zdarza się również, że kompozycje czy poszczególne kwiaty uznawane za nieodpowiednie dla danej okazji, osobie obdarowywanej właśnie szczególnie się podobają. Jeśli nie ma ona nic przeciwko, a wręcz wolałaby dostać konkretny rodzaj kwiatów, to nie powinniśmy raczej długo się zastanawiać. Jeśli korzystamy z usług kwiaciarni internetowej, to z łatwością za pomocą wyszukiwarki na witrynie, znajdziemy ulubiony rodzaj kwiatów bliskiej nam osoby.

 

Kwiaty na dowóz – kiedy naprawdę warto zwrócić uwagę na ich znaczenie?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby na znaczenie kwiatów zwrócić uwagę w momencie zamawiania ich na różne większe okazje. Symbolika kwiatów ma szczególne znaczenie w momencie, gdy kupujemy je dla pary młodej albo w sytuacji, gdy chcemy za coś przeprosić bądź podziękować, szczególnie gdy osoba ta je wyżej od nas podstawiona (nauczyciel, promotor, szef).

Symbolika najpopularniejszych kwiatów

Na początek zwróćmy uwagę na same rodzaje roślin. Najprawdopodobniej nie znalazłyby się takie kwiaty, które nie mają przypisanego żadnego znaczenia. Skupmy się więc na tych najpopularniejszych rodzajach. Tulipany wręczamy zazwyczaj osobom, na którym bardzo nam zależy. Musimy jednak uważać, czerwony tulipan oznacza wyznanie miłości natomiast żółty to symbol miłości przelotnej i niemającej większego sensu oraz przyszłości. Czasami, gdy chcemy, aby nasze intencje na pewno były dobrze odczytane (na korzyść prawdziwej i szczerej miłości!) to lepiej zdecydować się na czerwone róże. One nie pozostawiają złudzeń i niepewności oraz są świetnym pomysłem jeśli chcemy zdecydować się na dowóz kwiatów. To ze względu na fakt, że są bezpośrednie i możemy mieć pewność, że osoba obdarowana dobrze odczyta nasze intencje.

 

Kwiatami, które równie często wręczamy, są chociażby storczyki. Być może nie każdy wie, że są one symbolem trwałej więzi i przywiązania do danej osoby. Pozytywny wydźwięk mają również takie kwiaty na dowóz jak chabry – symbol wierności, frezje – symbol przyjaźni, słoneczniki – symbol lojalności i miłości. Decydując się na dowóz kwiatów, warto szukać właśnie tych rodzajów w gotowych bukietach albo samemu je tworzyć. Podczas wesołych i emanujących pozytywną energią okazji, powinniśmy wystrzegać się wręczania bukietów złożonych z chryzantem, które najczęściej kojarzą nam się z cmentarzami. Są one bowiem symbolem smutku. Unikajmy również wrzosów. Mimo że ich symbolika nie jest specjalnie negatywna, to skojarzenie z cmentarzem jest raczej oczywiste.